Mieszkanie dla Młodych to nowy program jednorazowej dopłaty do mieszkania, który w przyszłości na wejść do naszego kraju, zastępując znany już program Rodzina na Swoim. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony będzie przede wszystkim dla osób młodych, czyli takich, które nie przekroczyły wieku 35 lat. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy singlami, czy parą.

Z programu Rodzina na Swoim możemy korzystać jeszcze do końca roku 2012. Zmiany, jakie wprowadzi Mieszkanie dla Młodych będą spore, dlatego też tak wielkie zamieszanie na rynku kredytów hipotecznych. Przeznaczony jest dla osób, które chcą nabyć swoje pierwsze cztery kąty i przede wszystkim dla takich, które nie ukończyły 35 lat. To, czy jesteśmy w związku małżeńskim, czy nie, nie będzie miało wpływu. Różnica za to będzie odczuwalna, jeżeli posiadamy dzieci.

Jednorazowa dopłata do mieszkania ma wynosić 10 procent wysokości kredytu, liczonego według wskaźnika równego wartości metra odtworzeniowego w województwie. Jeżeli posiadamy przynajmniej jedno dziecko, dofinansowanie zwiększa się o 5 procent, a jeżeli w czasie pięciu kolejnych lat urodzi nam się kolejne potomstwo, możemy liczyć na jeszcze dodatkowe 5 procent. Maksymalna powierzchnia mieszkania, na które kredyt w programie Mieszkanie dla Młodych może być wzięty to 75 mkw.

Zgodnie z zapowiedziami ministra Sławomira Nowaka, na program Mieszkanie dla Młodych będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Według wstępnych ustaleń, ma on wejść w życie wraz z początkiem roku 2014. Biorąc pod uwagę kończący się wraz z rokiem 2012 program Rodzina na Swoim, rok 2013 będzie mało korzystnym okresem na zakup mieszkania dla osób młodych.